نمایش خبر

دانشگاه جیرفت / نمایش خبر
طراحی و ساخت گیت ضدعفونی هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه جیرفت
پژوهشگران دانشگاه جیرفت در سال جهش تولید و جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا، موفق به طراحی و ساخت گیت ضدعفونی‌کننده هوشمند شدند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه جیرفت، دکتر شاپور کوهستانی رئیس دانشگاه جیرفت در آیین رونمایی این گیت ضدعفونی کننده هوشمند با اشاره به رسالت دانشگاهیان در سال جهش تولید گفت: دانشگاه جیرفت در راستای عمل به سیاست جامعه محوری، حمایت از فعالیت های پژوهشی و آموزشی مرتبط با نیازهای جامعه را به عنوان یک راهبرد اصلی در پیشبرد برنامه‌های خود قرار داده است و در همین راستا در شرایط فعلی کشور و به منظور حفاظت از جان مدافعان سلامت در مبارزه با ویروس منحوس کرونا، تیم پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه توانست گیت ضدعفونی کننده هوشمند را طراحی، اجراء و جهت بهره‌برداری در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان راه‌اندازی کند.

 

وی افزود: این پروژه با توجه به تقاضای بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت جهت ساخت گیت ضدعفونی آلودگی‌های احتمالی لباس، دست، صورت و کفش کادر درمان این بیمارستان در برابر ویروس کرونا انجام شده است.

دکتر کوهستانی با اشاره به فداکاری‌ها و از جان‌گذشتگی کادر درمان کشور که از روزهای اول شیوع این ویروس منحوس در کشور در خط مقدم مبارزه بودند، بیان کرد: دانشگاه جیرفت با بیش از 110 عضو هیئت علمی تمام وقت و برخورداری از کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز به ویژه در زمینه فنی و مهندسی وظیفه خود دانست تا در این شرایط حساس وارد گود شده و از تمام توان علمی و اجرایی خود جهت پشتیبانی از مدافعان سلامت و پیشگیری از شیوع این ویروس استفاده کند.

 

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه جیرفت این توانمندی را دارند که این دستگاه را در ابعاد مختلف و با توجه به نیازها بیمارستان‌ها طراحی و ارتقاء دهند؛ به عنوان مثال این امکان وجود دارد برای بیمارانی که با تخت یا برانکارد همچنین افرادی که با ولیچر وارد بیمارستان می‌شوند، به شکلی طراحی شود که این افراد هم بتوانند از این دستگاه ضدعفونی کننده استفاده کنند. دکتر کوهستانی ادامه داد: این دانشگاه آمادگی تولید و تحویل این دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن به متقاضیان را دارد.

 

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت که سرپرستی تیم پژوهشی اجرایی پروژه را برعهده داشته است نیز گفت: در راستای تحقق شعار سال که جهش تولید می‌باشد و همچنین به دلیل احساس مسئولیتی که نسبت به مدافعان سلامت مردم در میان اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه جیرفت وجود داشت به محض دریافت تقاضای بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت تیم پژوهشی متشکل از اعضای هیات علمی متخصص و جمع پنج نفره‌ای از از دانشجویان مهندسی برق دانشگاه، فعالیت ساخت دستگاه را آغاز نمودند. دکتر ایمان گروهی افزود: این تیم در بازه زمانی ده روزه به صورت شبانه روزی و با رعایت نکات بهداشتی در حال ساخت دستگاه بودند.

 

وی با بیان این مطلب که گیت ساخته شده به صورت هوشمند عمل می‌کند بیان کرد: به محض عبور فرد از داخل گیت، محلول ضدعفونی کننده داخل مخزن را به صورت مه پاش در جهات مختلف روی لباس، دست، صورت و کفش‌های فرد پاشش می‌کند.

دکتر گروهی ادامه داد: این گیت مجهز به سنسورهای حرکتی بوده که هر گونه حرکت فرد در داخل گیت را تشخیص می‌دهد.

 

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت در پایان با بیان این مطلب که کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ضمن بازدید از کارگاه‌های دانشگاه کیفیت محصول ساخته شده را تایید کرده‌اند، خاطرنشان کرد: محصول ساخته شده با قیمتی کمتر از 20 درصد نمونه های مشابه داخلی آن ساخته شده است.

وی تصریح کرد: رونمایی از این دستگاه در بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت مقدمه‌ای بر تحقق جایگاه واقعی دانشگاه جیرفت در راستای شناخت و رفع مشکلات منطقه‌ای و کشوری در حوزه‌های مختلف باشد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 
*نام
ایمیل
*نظر