نمایش خبر

دانشگاه جیرفت / نمایش خبر
اولین دوره آموزشی مقررات هوایی و اصول ایمنی پرواز پهپادها در دانشگاه جیرفت برگزار شد/ بخش کشاورزی جنوب کرمان پهپادی می شود
رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به برگزاری اولین دوره آموزشی مقررات هوایی و اصول ایمنی پرواز پهپادها در دانشگاه جیرفت گفت: بخش کشاورزی جنوب کرمان پهپادی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، شاپور کوهستانی در در حاشیه برگزاری نخستین دوره پهبادهای غیرنظامی جنوب استان کرمان در دانشگاه جیرفت افزود: با برگزاری اولین دوره پهپاد غیرنظامی کشور در جنوب کرمان شاهد کلید خوردن این فناوری جدید در این منطقه هستیم.

وی ضمن استقبال از برگزاری اولین دوره پهباد در جنوب کرمان اظهار کرد: فناوری هواپیماهای بدون سرنشین کمک بسیار خوبی در زمینه سم پاشی بخش کشاورزی جنوب کرمان دارد 

دکتر گفت: فعالیت های دانشگاه ها به سمت کاربردی در حال تغییر است از این رو صنعت پهپادها کمک خوبی به بخش های مختلف می کند.

وی به ظرفیت های بخش کشاورزی دانشگاه جیرفت در منطقه جنوب کرمان اشاره و اظهار کرد: از ظرفیت بخش پهبادها در زمینه کشاورزی مدرن استفاده می کنیم و این فعالیت را در منطقه جنوب کرمان ترویج می دهیم.

گفت: امروز شاهد برگزاری اولین دوره آموزشی پهباد در جنوب کرمان هستیم.

مدیر مرکز ساماندهی پهبادهای غیرنظامی کشور گفت: 2 هزار و 500 خلبان پهباد در 85 دوره آموزشی پس از طی دوره های لازم و موفقیت در آزمون خلبانی دارای گواهینامه صلاحیت فنی شده اند .

دکتر حامد سعیدی افزود: از ابتدای فعالیت مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی کشور 85 دوره یکپارچه کشوری برای ساماندهی پهپاد و آموزش فناوری کاربردهای ایمنی پرواز و مقررات هوایی در کشور برگزار شده است.

وی اظهار کرد: بیش از 70 شرکت و موسسه در کشور برای تولید، تعمیر، فروش و آموزش پهپاد تاسیس شده که عمده این شرکت های دانش بنیان با متوسط میانگین سنی مدیران زیر 27 سال است.

مدیر مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی کشور گفت: یگان های واکنش سریع پهباد از خلبان های موفق و فعال پهپاد در استانها که توان و انگیزه فعالیت های داوطلبانه، امدادی و کمک به یگان های امداد و نجات انتظامی و امنیتی داشته اند، تشکیل شده است.

وی افزود: نجات افراد در حال غرق در سرچشمه های رودخانه دژ (چال کندی )، مدیریت بحران در سیل سواحل استان بوشهر، نقشه برداری کامل و رایگان مناطق زلزله زده سرپل ذهاب ازگله و ثلاث، یافتن کوهنوردان مفقود شده در برف در ارتفاعات برفگیر آذربایجان، گلستان و لرستان، کشف و رصد مسیر سقوط و کشف بقایای هواپیمای سانحه دیده ارتفاعات دنا، کشف تعداد قابل توجهی محموله های قاچاق و کاروان های مواد مخدر و گروههای خراب کار با همکاری نهادهای انتظامی و امنیتی از عملکرد یکساله مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی در سطح کشور است.

وی اظهار کرد: سال گذشته 300 بار تیم های پهپادی جهت فیلمبرداری و نقشه برداری به کشورهای مختلف دنیا اعزام و ضمن ایجاد درآمد عرضی بر مبنای اقتصاد دانش بنیان برای کشور باعث ایجاد افزایش اعتبار کشور در سطح بین المللی شده است.

سعیدی بیان کرد: دستورالعمل های ویژه هماهنگی پرواز در شورای امنیت کشور و سازمان هواپیمایی کشوری به صورت وسیع تنظیم و در یک سال اخیر به استانداری و فرمانداری ها ابلاغ شده است تا کشور از مزایای بی شمار این فناوری و استعدادهای وافر نخبگان خود استفاده حداکثری کند.

وی بیان کرد: مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی کشور با مصوبه شورای عالی امنیت ملی از سال 94 ساماندهی تمام کاربران تولیدکنندگان، واردکنندگان، آموزش دهنده گان و فروشندگان وسایل پرنده بدون سرنشین و ربات های پرنده تحت نظارت نهادهای ذیصلاح توسط اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران مرکز ساماندهی پهباد رسما وارد فاز اجرایی شد.

وی ادامه داد: مطالعات این بخش با همکاری مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و شورای عالی امنیت ملی از سال 1389 آغاز شده بود که از ابتدای فعالیت مرکز ساماندهی پهبادهای غیرنظامی کشور 11 هزار کاربر پهپاد مورد آموزش قرار گرفتند که 7 هزار شغل در این زمینه ایجاد شد.

وی تصریح کرد: فعالیت های این بخش در زمینه های فیلم برداری، عکاسی، نقشه برداری هوایی، نظارت بر معادن، بازرسی خطوط برق فشار قوی، نفت و گاز، سنجش از دور، سم پاشی هوایی و امداد و نجات است. 

وی اظهار کرد: برای اولین بار در جنوب کرمان نمایندگی مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اخذ شد که این مورد یک ظرفیت خوبی برای این منطقه است.

 

 
*نام
ایمیل
*نظر