نمایش خبر

دانشگاه جیرفت / نمایش خبر
نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاهی منطقه هشت کشور در دانشگاه جیرفت برگزار شد.
نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاهی منطقه هشت کشور با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه جیرفت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه جیرفت، رئیس دانشگاه جیرفت در این نشست گفت: رئیس دانشگاه جیرفت گفت: دانشگاه جیرفت در ارتقاء فرهنگ منطقه فعالیت‌های فرهنگی بسیاری انجام داده و در این راستا می‌تواند بسیار موثر واقع شود.
دکتر شاپور کوهستانی با بیان این مطلب که جنوب استان کرمان از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصای یک منطقه خاص است افزود: بیش از 18 اداره کل در جنوب کرمان وجود دارد که مستقل از مرکز استان فعالیت دارند این مهم نشان‌دهنده یک ضرورت در منطقه است که باعث شده ادارات کلی چون فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی استقلال پیدا کنند و زیر نظر وزارت‌خانه‌های خود فعالیت داشته باشند. 
وی با اشاره به حضور رهبر انقلاب اسلامی قبل از انقلاب و همچنین در سفر سال 84 به جیرفت گفت: ایشان در سفر خود مهم‌ترین کار در منطقه را کار فرهنگی عنوان کرده و این یک دغدغه برای جامعه است و یکی از دستگاه‌های که می‌تواند کار فرهنگی را به صورت علمی و تخصصی پیگیری کند دانشگاه‌ها هستند و دانشگاه جیرفت به عنوان یک قطب فرهنگی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

دکتر کوهستانی بیان کرد: امروز دغدغه دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیلان بیکار است اما در منطقه جنوب و جنوب شرق کشور سطح فرهنگ یک دغدغه می‌باشد که باید دانشگاه‌ها با کار فرهنگی و جذب جوانان برای تحصیل آن‌ها و رفع این دغدغه گام بردارند.
وی افزود: اگر فرصت تحصیل برای جوانان در منطقه به درستی فراهم نشود باعث ایجاد خطرات جبران‌ناپذیری به فرهنگ جامعه است لذا باید منطقه جنوب و کرمان و اطراف آن جدای از سایر نقاط کشور دیده شود و در طرح آمایش نظام آموزش عالی این مهم دیده شود.

کوهستانی تصریح کرد: اگر ما نمی‌توانیم سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی را در بعضی نقاط پیاده‌سازی کنیم به لحاظ سطح فرهنگی مناطق است، لذا باید در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی کشور در شواری عالی انقلاب فرهنگی این مهم بررسی شود و چه به لحاظ سرمایه‌گذاری در مطالعه و پایش و چه به لحاظ سرمایه‌گذاری برای ارتقای سطح فرهنگی دیده شود.

همچنین مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: نشست‌های مناطق باعث تبادل نظر و بسیار مفید است بسیاری از جشنواره‌های منطقه‌ای در منطقه برگزار شده، منطقه دانشگاهی از حیث فعالیت‌های فرهنگی بسیار فعال است.

وی افزود: انجام فعالیت‌های فرهنگی باید تداوم داشته باشد در منطقه فعالیت فرهنگی نیاز داریم در کوچک‌ترین بعد نیازهای جوانان در شهرها به درستی پاسخ داده نمی‌شود.
اوقات فراغت را باید برنامه‌ریزی کنیم و این مهم باید در دستور کار مسئولین فرهنگی قرار گیرد.

وی گفت: بر اساس گواهی گزارش فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های منطقه، منطقه جنوب جز مناطق بسیار فعال بوده است.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز گفت: پژوهش‌های در گستره کشور انجام شده بود را جمع‌آوری کردیم تا ببینیم نیازهای جامعه و جوانان چیست و این پژوهش‌ها باتوجه به هزینه‌های زیاد اما کابرد خوبی نداشته‌اند در این پژوهش‌ها ارتباط بین دانشگاه‌ها بسیار کم بود.

وی افزود: مشکلات موانع مشترکی داریم و باید این نوآوری تنوع اثر بخشی در برنامه‌ای فرهنگی دیده شود، اردوهای منطقه‌ای برگزار می‌شود، تبادل مکان و امکانات برای مناطق بسیار مهم است اولویت‌های دفتر در چند شاخه مشخص شده است و دانشگاه‌ها باید کرسی‌های آزاداندیشی همایش‌ها را در این راستا برگزار کنند.
این نشست به مدت دو روز در دانشگاه جیرفت برگزار شد.
 
 
 
 
 
منبع: روابط عمومی دانشگاه جیرفت
 
*نام
ایمیل
*نظر