مراسم اولین سالگرد شهادت سپهبد شهیدحاج «قاسم سلیمانی» در دانشگاه جیرفت برگزار و از پوستر همایش علمی فرهنگی مکتب حاج قاسم رونمایی شد.
مراسم اولین سالگرد شهادت سردار بزرگ اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور مسئولان شهرستان های جیرفت و عنبرآباد، خانواده معزز شهدا و ایثارگران و همرزمان آن شهید در دانشگاه جیرفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  امور بین الملل دانشگاه جیرفت، دکتر مرتضی مختاری رئیس دانشگاه در این آیین ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهدا یه ویژه سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی و همچنین در گذشت عالم ربانی آیت الله مصباح گفت: یکی از خصیصه های بارز این شهید حاج قاسم سلیمانی تواضع و خضوع در برابر ولایت بود. به گونه ای که ولایت محوری آن شهید بزرگوار زبانزد بود که می‌تواند الگویی برای جوانان و آیندگان باشد.

 

  وی تصریح کرد: شهید سپهبد سلیمانی متعلق به جامعه بشری است که آزاده بودن و آزادگی را پیشه خود قرار دادند و باید به نسل های کنونی و نسل های آینده بگوییم این جامعه از سردارانی مثل شهید سلیمانی خالی نشده است.

دکتر مختاری با اشاره به اتفاقات بعد از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش افزود: برجستگی های این شهید والا مقام باعث شد تا شهید سلیمانی تبدیل به مکتب حاج قاسم شود و مقام معظم رهبری(مدظله)آن شهید را در تراز مکتب انقلاب دانسته و عنوان یک مکتب معرفی می نمایند، در این راستا دانشگاه و دانشگاهیان باید به مکتب حاج قاسم به عنوان یک مدرسه درس آموز نگاه کنیم.

وی با بیان این مطلب که دانشگاه جیرفت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله) همایش علمی و فرهنگی با نام مکتب حاج قاسم را برای ترویج این مکتب برگزار می کند تصریح کرد: کمیته سیاست گذاری این همایش تشکیل و در این آیین پوستر همایش رونمایی خواهد شد و امید واریم بتوانیم در دومین سالگرد سردار دلها در سال 1400 این همایش را برگزار کنیم.

در ادامه این آیین سردار حسین کاجی همرزم سپهبد شهید سلیمانی گفت: راهنما و استادان حاج قاسم شهدا بودند و این شهید بزرگوار با شهدا و خانواده شهدا ارتباطی صمیمی داشت.

سردار کاجی در این مراسم  به ذکر جانبازی‌ها و جاودانگی‌های شهدای گمنام گلگون‌کفن آرمیده در دانشگاه جیرفت پرداخت و افزود: این شهدا در واقع گمنام نیستند، بلکه خوشنامند، هرچند که هویت آنها بر ما پوشیده باشد.

وی شهدا را در زندگی امروز حاضر و ناظر دانست و ضمن بیان خاطرات فراوان از حضور عینی شهدا در زندگی فرزندان، دوستان و آشنایان و حتی افرادی که هیچ‌گونه سابقه آشنایی با آنها نداشته اند به کرامات مختلف شهدا در زندگانی نزدیکانشان اشاره کرد و بیان کرد: مراسم خواستگاری فرزند یکی از شهدا نزدیک بود و فرزند شهید از اینکه پدر را در کنار نداشت  نگران بود، درد دلی با پدر شهیدش کرد و در رویا پدر به او گفت، نگران نباش روز موعود یکی از دوستانم می‌آید و همه کارها را انجام می‌دهد.

سردارکاجی ادامه داد: در روز خواستگاری، ناگهان سردار قاسم سلیمانی در مراسم فرزند شهید حضور یافت و حیرت همگان در نگاهشان موج می زد و این تنها شمه ای از مقامات و قدرتهای دنیوی شهدا و تصرفات ایشان در عالم امکان است.

وی در راستای نهادینه کردن فرهنگ و مکتب حاج قاسم خاطرنشان کرد: شهید شناسی باید در دانشگاه ها نهادینه شود و این مهم را حاج قاسم درک کرده بود و امروز جوانان ما باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

در این آیین که با حضور فرمانده هان ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان های جیرفت، عنبرآباد و فاریاب، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، روسای بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های جیرفت و عنبرآباد، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، هیات رئیسه، جمعی از اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه جیرفت برگزارشد؛ از پوستر همایش علمی فرهنگی مکتب حاج قاسم همچنین کتاب جاده فرودگاه، و المان سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی رو نمایی شد.

گفتنی است این مراسم با خاطره گویی همرزم سردار دلها، سرود خوانی جوانان و مداحی خوانی همراه بود.