دانشگاه جیرفت / دانشگاه / معاونت‌ها / معاونت آموزشی و پژوهشی / کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی

کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی

منصوره افشار منش
مرتبه علمی -
تخصص -
گروه -
سمت رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی
آدرس پست الکترونیکی -
شماره تماس داخلی -
 
 سیستم پیام یک کتابخانه دیجیتال جامع و انعطاف‌پذیر می‌باشد که تمامی اجزاء آن تحت web عمل می نماید. این سیستم از تمامی انواع مدارک موجود مثل کتاب، مجله، مقاله، صدا، تصویر، فیلم، نرم‌افزار، CD و غیره حمایت می‌کند. با پیدایش مدارک جدیدتر، به راحتی با معرفی آن‌ها به سیستم پیام می‌توان این مدارک جدید را نیز به کتابخانه افزود. سیستم پیام دارای مجموعه‌ای غنی از سرویس‌های دیجیتال و کتابخانه‌ای می‌باشد. از جمله سرویس‌های این کتابخانه، دیجیتال‌سازی مدارک (Document Digitization )، ورود اطلاعات، فهرست مدارک، سرویس‌های میزامانت، سفارشات، پرسش از کتابدار، جستجوی ساده، پیشرفته و تمام متن، مدیریت کاربران و گروه‌ها و ... می‌باشد.
سیستم پیام از unicode در ساختار خود استفاده نموده است و قابلیت تبدیل به یک سیستم چند زبانه را دارا است. این سیستم از استانداردهای فراداده‌ای مثل MARC و  ISO حمایت می‌کند. حمایت از پروتکل Z39.50 نیز از جمله خصوصیات دیگری است که در طراحی این سیستم در نظر گرفته شده.
کتابخانه دیجیتال پیام با استفاده از تکنولوژی . Net طراحی و پیاده‌سازی شده است و داده ها در آن به فرمت XML منتقل می‌شوند.